Svet Evrope

Svet Evrope je mednarodna organizacija, ki jo sestavljajo države evropske regije. Članica Sveta Evrope lahko postane vsaka evropska država pod pogojem, da sprejema načelo vladavine prava in jamči vsakomur, ki je pod njeno oblastjo človekove pravice in temeljne svoboščine.

Svet Evrope je mednarodna organizacija, ki jo sestavljajo države evropske regije. Članica Sveta Evrope lahko postane vsaka evropska država pod pogojem, da sprejema načelo vladavine prava in jamči vsakomur, ki je pod njeno oblastjo človekove pravice in temeljne svoboščine. Svet Evrope sije zadal sledeče cilje: je, da varovanje človekovih pravic, pluralistične demokracije in pravne države, ozavešča ljudi in spodbuja razvoj evropske kulturne prepoznavnosti in raznolikosti, išče rešitve za težave s katerimi se srečuje evropska družba (med njimi je tudi zapostavljanje manjšin) ter pomaga pri uveljavljanju trdne demokracije v Evropi s podporo političnim, zakonodajnim in ustavnim reformamam. Leta 2011 je ustanovljen Ad hoc odbor Sveta Evrope za vprašanja Romov (Ad hoc Committee of Experts on Roma Issues – CAHROM). Odbor je nadomestil Odbor strokovnjakov Sveta Evrope za Rome in potujoče skupine (Committee of Experts on Roma and Travellers – MG-S-ROM). Spletna stran je http://www.coe.int/web/portal/home.

 

Eden od številnih uspehov Sveta Evrope je bil sprejem Evropske konvencije o človekovih pravicah (Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms) iz leta 1950. ki je služila kot temelj za ustanovitev Evropskega sodišča za človekove pravice. 

 

Ostali pomembni dokumenti, sprejeti znotraj Sveta Evrope:

 

Informacije o organizaciji pridobljene na njihovi spletni strani.

 

Na spletni strani Sveta Evrope najdemo povezavo na koledar dogodkov za leto 2015, ki so povezani z Romi v evropskem prostoru. Koledar najdete na povezavi:

https://rm.coe.int/CoERMPublicCommonSearchServices/DisplayDCTMContent?documentId=090000168046a8d4

 

Evropsko sodišče za človekove pravice

Evropsko sodišče za človekove pravice je eden izmed pomembnejših organov Sveta Evrope. Njegov sedež je v Strasbourgu.

Preberi več
Komisar za človekove pravice

Komisar za človekove pravice je neodvisna institucija znotraj Sveta Evrope, pooblaščena za spodbujanje ozaveščenosti in spoštovanja človekovih pravic v državah članicah Sveta Evrope. 

Preberi več
Akcijski načrt za romsko mladino

Akcijski načrt za romsko mladino je odgovor Sveta Evrope na izzive, s katerimi se soočajo mladi Romi v Evropi, zlasti v povezavi z njihovim opolnomočenjem, udeležbo v procesih odločanja v politiki in strukturah na evropski ravni ter v povezavi z več realnostmi diskriminacije.

Preberi več
Oddelek za jezikovno politiko

Dejavnosti Sveta Evrope za spodbujanje jezikovne raznolikosti in učenja jezikov na področju vzgoje in izobraževanja se izvajajo v okviru Evropske kulturne konvencije. 

Preberi več
CAHROM

Znotraj Sveta Evrope je bilo leta 2011 oblikovano posebno medvladno telo, sestavljeno iz različnih strokovnjakov, romskih institucij ter interesnih skupin (opazovalk), z namenom ocene in analize posameznih nacionalnih politik in praks ter izmenjavo » dobrih praks« v evropskem prostoru.

 

Preberi več